İzmirli Aile Hekimleri Derneği, Aile Sağlığı Merkezleri'nin ÜFE oranları ve son zamları sonrası ayakta durmakta zorlandığını belirterek, çıkarılan ödenekler ve kira sözleşmelerinin 'cari gider' baz alınarak yapılmasını istiyor.

 

doktor1

İzmir Aile Hekimleri Derneği (İZAHED) adına konuşan Başkan Birol Kocaman Aile Sağlığı Merkezleri'nin ekonomik olarak zor durumda olduğunu belirterek, “ÜFE oranları yüzde 46’lara ulaşırken buna karşın sürekli kullanılan malzeme ve gereçler için çıkarılan ödenek sadece yüzde 5 oranında arttı. ÜFE oranlarındaki bu artış sonrası kiralar da neredeyse yarı yarıya zamlandı ve bu durum bizleri zora soktu. Bu durumun bir an önce çözüme kavuşması için konunun takipçisi olacağız” dedi.

‘KİRA ÜFE’YE GÖRE HESAPLANMAMALI’
Son zamanlarda çıkan yeni uygulamaların ve ağır çalışma koşullarına maruz kalmanın aile hekimlerini zor durumda bıraktığını söyleyen Başkan Kocaman, ‘Her yıl ÜFE üzerinden hesaplanan kira sözleşmelerinin yüzde 46 gibi bir orana ulaşması ile mağdur olduk. Bizlere tahsis edilen kamu binalarının kirasını müdürlüğe ödemekteyiz. Ancak kira giderlerimizin ÜFE üzerinden hesaplanmasının yanı sıra kağıt, temizlik malzemesi, laboratuvar malzemeleri, elektrik, su, doğalgaz gibi yine kendimiz tarafından karşılanan giderlerin de yüzde 50’den yüzde 100’lere kadar artması nedeniyle maddi sıkıntıya düştük’ dedi.

‘CARİ GİDERE GÖRE YAPILSIN’
Aldıkları ücretlerin zammı ile giderlerinin zammı arasındaki bu fark arttıkça kaygılarının da arttığını belirten Kocaman, ‘Bu durumun çözüme kavuşması için öncelikle kira sözleşmelerinin ÜFE üzerinden değil, cari giderlere yapılan zam oranı üzerinden hesaplanması gerekiyor. Bu isteğimiz gerçekleşmez ise buna alternatif olarak ise cari gider harcamalarına %46 zam talep ediyoruz. Daha fazla mağdur olmamak adına da konunun takipçisi olacağız’ şeklinde konuştu.

kaynak: http://www.gundemebakis.com/saglik/izmirli-aile-hekimlerinden-ufe-ve-odenek-tepkisi-h18701.html

Sıla TEKİN/GÜNDEME BAKIŞ


İZAHED üyelik aidatlarını yatırabileceğiniz banka hesap no'muz:

Hesap no: 16000070
Şube: 733 / BASMANE/İZMİR ŞB.
IBAN: TR87 0001 2009 7330 0016 0000 7072

E-posta adresimiz:

izahed@izahed.org.tr


Telefon numaramız:

(232) 445 2660

Adresimiz:

Akdeniz Mahallesi, Taner Iş Merkezi, Halit Ziya Blv. No:72
35210 Konak/İZMİR